E menüpontban bemutatjuk a projektet, s tájékozódhat a beruházással kapcsolatos fontos információkról.
Kedvezményezett neve:
Országos Vízügyi Főigazgatóság
Konzorciumi partner:
Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
Projekt címe:
Velencei-tavi partfal komplex fenntartható rehabilitációja
Szerződött támogatás összege:
13.996.501.042 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 100%
Projekt azonosító száma:
KEHOP-1.3.0-15-2016-00015
A partvédőművek nagy részének magassága és műszaki alkalmassága a korábban használatos, alacsonyabb vízszintekhez igazodnak. A partvédőművek és a mögöttes területek magasságának többsége már nem felel meg az érvényben lévő jogszabálynak, ezzel komoly vízelvezetési problémákat okozva a tó közvetlen parti sávjában. A korábban rossz technológiával és nem kellő minőségű anyaghasználattal épített, mára rossz állapotú partvédőművek találhatók a beruházás helyszínein. A tó körül az 1960-as és 1970-es években épült vasbeton szerkezetű partfalak sem környezeti, sem társadalmi-gazdasági szempontból nem felelnek már meg a kor követelményeinek. Többségük elavult, romló állagú és nem megfelelő magasságú. A jelenlegi partfal egyes szakaszain a partfal rekonstrukció szükségszerű annak érdekében, hogy a fenntartási munkálatok ellátása biztosítható legyen.
A feliszapolódott csatornákon a belső vízmozgások, öblítési lehetőségek nincsenek, vízcsere hiányában az iszap minősége romlik, a meglévő nádas-állomány károsodik. Az öblökben a feliszapolódás miatt minden tevékenység megszűnhet, a víz megközelíthetősége csökken, a turisztikai tevékenyég akadályozva lesz, az élővilág károsodhat.
A Velencei-tó északi részének vízgyűjtő területéről több kisebb vízfolyás is szállít vizet. A terület nagy része erózió által veszélyeztetett. A meredek domboldalak kertművelésbe vont területeiről és a szántóterületekről könnyebben lemosódik a termőréteg, ráadásul a parcellák kiosztásából adódóan a művelés iránya is az eróziónak kedvez. Ugyancsak több út, utca is a víz mozgásának irányával párhuzamos, ami a nagy elragadó erő kialakulásának kedvez. Az egyszerre lehulló nagy mennyiségű csapadék a talaj lemosódását okozza. A lemosódott talaj nagy része a vízfolyásokba mosódik. A szállított hordalék, amely a vízfolyásban nem tud kiülepedni, a Velencei-tóba jutva annak feliszapolódását eredményezi, és ronthatja a vízminőséget.
A projektterületen a vízminőség-védelmi cél mellett, fokozottan figyelembe kell venni a természetvédelmi célkitűzéseket is. A Velencei-tó vonatkozásában az elmúlt évtizedek során a halak ívására alkalmas partszakaszok szinte teljesen megszűntek. Szükséges megóvni a még ívásra alkalmas partszakaszokat, vagy egyes területeken végzett kisebb környezeti átalakításokkal a halak természetes szaporodását elősegíteni.
Tervezett munkák
A megvalósítás során az alábbi résztevékenységek elvégzése tervezett:A projekt megvalósulásának számszerűsíthető céljai:
A projekt megvalósulásának nem számszerűsíthető céljai:
Országos Vízügyi Főigazgatóság
1012 Budapest, Márvány utca 1/D.
Telefon: 1/ 225-44-00
Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
8000 Székesfehérvár, Balatoni út 6.
Telefon: 22/315-370
VELENCE 2016 KONZORCIUM
Colas Alterra Zrt.
1113 Budapest, Bocskai út 73.
Telefon: 1/883-14-00
Swietelsky Magyarország Kft.
1072 Budapest, Rákóczi út 42.
Telefon: 1/889-64-00
AQUAREA Mérnöki Vállalkozási és Szolgáltató Kft.
1134 Budapest Angyalföldi út 30-32. B. ép. fsz.2
Telefon: 56/378-201
EPS Kereskedőház Kft.
2030 Érd, Dévai u. 56. A2. ép.
Telefon: 20/999-9221